Meble kolonialne są piękniejsze niż myślisz!
Jak wiadomo styl kolonialny narodził się już w XVIII wieku, czyli czasach kiedy Imperium Brytyjskie rosło w siłę, zakładają kolejne kolonie w Indiach, Birmie czy państwach afrykańskich. Urzędnicy brytyjscy i Brytyjczycy osiedlający się na tym terenie chcieli mieć namiastkę domu, czyli solidne meble wykonane z litego drewna. Oczywiście trzeba było wykorzystać do tego celu miejscowe surowce, a więc drewno hebanowe, palisandrowe, czy też mangowe. Popularny był teak i mahoń. Te materiały często łączone były również ze wstawkami rattanowymi i bambusowymi. Z owych włókien wykonywano także całe meble. W ten sposób zaczęła się historia mebli kolonialnych, które popularne są do dziś.
Meble kolonialne – czy pasują również do nowoczesnych wnętrz? Oczywiście meble kolonialne mimo, że są ściśle związane z tradycją sprzed wieków z powodzeniem ozdobią nowoczesne wnętrza. Mają bowiem stosunkowo prostą bryłę i nie zawsze są bogato zdobione, gdyż wszystko zależy od kolonialnych inspiracji i zaczerpnięcia elementów z danej kultury. Zatem meble inspirowane chińską czy indyjską kulturą będą bardziej dekoracyjne od tych w stylu japońskim, gdzie stawia się na prostotę czy afrykańskim. Zatem meble z teakowego drewna czy mahoniu mogą pasować również do minimalistycznych wnętrz. Można zdecydować się na meblościanki z drzwiczkami wykonanymi z drobnych listewek z elementami plecionymi.
Meble rattanowe i bambusowe nie tylko do ogrodu. Styl kolonialny udowadnia, że meble rattanowe i bambusowe nie muszą pasować jedynie do ogrodu. Bambusowe fotele czy stoliczki z powodzeniem można wykorzystać także w salonie. Zresztą taki materiał świetnie komponuje się ze szklanym blatem. Włókna są często wykorzystywane do produkcji mebli wypoczynkowych i powstają z nich nawet sofy czy narożniki, które można uzupełnić o wygodne, dekoracyjne poduchy w lnianych czy bawełnianych poszewkach. Ponadto z bambusa powstają nawet meble do sypialni takie jak łóżka czy szafki nocne. Na pewno w ten sposób można stworzyć iście afrykański klimat w swoim mieszkaniu.
Meble kolonialne zarówno wykonane z litego drewna, jak i włókien bambusowych czy rattanowych są nietuzinkowe i oryginalne. Na pewno wyróżniają się na tle większości nowoczesnych modułów. Przede wszystkim ciemne wybarwienie drewna może doskonale kontrastować z jasnym wykończeniem ścian. Z kolei bardziej słoneczne meble z naturalnych włókien można wykorzystać w aranżacjach nawet w stylu skandynawskim, tworząc eklektyczny wystrój. Kolonialne komody, szafy i witryny mogą być szprosowane, ryflowane i zdobione innymi naturalnymi materiałami. Wśród wielu propozycji każdy koneser sztuki użytkowej znajdzie coś odpowiedniego. Decydując się na meble naśladujące rysunek drewna egzotycznego można sporo zaoszczędzić i mieć w swoim domu kolonialną aranżację.