Zainteresowałeś się stylem loftowym i myślisz nad wprowadzeniem takiego wystroju w swoim mieszkaniu? Nie jesteś sam! Wnętrza zaaranżowane właśnie według tego trendu cieszą się dużą popularnością. W sieci znajdziesz mnóstwo inspiracji – od pomysłów na dekorację kuchni do przykładów urządzenia reprezentacyjnej części domu, czyli salonu. W tym stylu liczy się każdy element, dlatego podpowiemy, jak wybrać drzwi loftowe i jaki efekt możesz dzięki nim uzyskać.
Jak wybrać idealne drzwi loftowe?
Zainteresowałeś się stylem loftowym i myślisz nad wprowadzeniem takiego wystroju w swoim mieszkaniu? Nie jesteś sam! Wnętrza zaaranżowane właśnie według tego trendu cieszą się dużą popularnością. W sieci znajdziesz mnóstwo inspiracji – od pomysłów na dekorację kuchni do przykładów urządzenia reprezentacyjnej części domu, czyli salonu. W tym stylu liczy się każdy element, dlatego podpowiemy, jak wybrać drzwi loftowe i jaki efekt możesz dzięki nim uzyskać.
Kolory, ściany i drzwi loftowe – kilka słów o stylu industrialnym
Skąd tak w ogóle wziął się ten styl? Jego historia zaczyna się w Stanach Zjednoczonych. Tam w latach 50. XX wieku artyści zajmowali pustostany, czyli byłe hale produkcyjne oraz magazyny, i zamieniali je w swoje pracownie. Nowych lokatorów przyciągała między innymi niższa cena. Trend ten dało się zaobserwować głównie w Nowym Jorku – mieście, które było (i wciąż jest) domem dla wielu światowej sławy twórców. Po jakimś czasie industrialny wystrój zaczęto wykorzystywać do urządzania nowoczesnych mieszkań. To, że znajdzie swoich fanów także w Europie, było kwestią czasu. Do wyznaczników tego stylu należy zaliczyć przede wszystkim minimalizm, stonowane kolory i surowe wykończenia. Ściany z cegły, przeszklone drzwi loftowe, widoczne rury, a też inne metalowe instalacje to najbardziej charakterystyczne wyróżniki, które czynią pomieszczenia industrialnymi.
Drzwi loftowe, dzięki którym Twoje wnętrze stanie się przestronne
Masz małe mieszkanie, a marzy Ci się duża, otwarta przestrzeń? Drzwi loftowe pozwolą osiągnąć efekt optycznego powiększenia pomieszczenia. Ich konstrukcja jest prosta – składają się ze stalowych ram wypełnionych szkłem. Mogą zostać zamontowane na zawiasach lub prowadnicach. Oddzielenie części wnętrza za pomocą takich drzwi, nie sprawi, że pokój automatycznie stanie się ciaśniejszy i wizualnie straci na metrażu. Właśnie dlatego właściciele nowoczesnych mieszkań często decydują się też na ściany, które zostały wykonane w taki sposób. Ich wygląd można dopasować do indywidualnych upodobań – dzięki temu zachowamy w pomieszczeniu spójność. Zaletą jest także możliwość zastosowania ruchomych elementów, takich jak np. uchylne okna. Z jakich materiałów powinny zostać wykonane? Do takich rozwiązań najczęściej stosuje się elastyczne szkło, dzięki któremu zminimalizujemy ryzyko uszkodzeń.
Jakie drzwi loftowe wybrać, by tłumiły dźwięki i były bezpieczne?
Choć w stylu loftowym ceniona jest przestrzenność, oddzielenie pomieszczeń w mieszkaniu może okazać się bardzo komfortowe dla zamieszkujących go lokatorów. By dźwięki z salonu nie dochodziły do sąsiadującej z nim sypialni czy gabinetu, nie jesteśmy skazani na instalowanie tradycyjnych, zabudowanych drzwi. Rozwiązaniem, które nie zaburzy stylu w industrialnym wnętrzu, są drzwi loftowe zaprojektowane z naciskiem na izolację i akustykę. Podczas ustalania szczegółów zlecenia warto również dopytać o materiały wykonania oraz ich bezpieczeństwo. Co się stanie, jeśli rozbijemy taką szybę? Zwykła rozpadłaby się na tysiące kawałeczków i naraziła nas na bolesne skaleczenia. By zapobiec takim sytuacjom, warto zastosować szkło klejone – w razie niefortunnego wypadku jego tafla pęknie, ale nie będziemy musieli zbierać rozsypanych po pomieszczeniu ostrych odłamków.
Jak działa inteligentne szkło?
Wiemy już, na czym polega fenomen „bezpiecznego szkła”, ale o co chodzi z tym inteligentnym? Wypełnienie drzwi w stylu industrialnym można modyfikować w zależności od potrzeb. Producenci oferują innowacyjne szkło o zmiennej przezierności. Ta opcja przypadnie do gustu tym, którzy lubią mieć wpływ na prywatność w swoim mieszkaniu i jednocześnie utrzymywać wrażenie przestronności. Co więcej, do regulacji przezierności wystarczy użyć aplikacji. Takie i inne „dodatki” wpływają na cenę drzwi loftowych. Całkowity koszt to indywidualna kwestia ustalana na podstawie zastosowanych rozwiązań.
Co musisz wiedzieć o montażu drzwi loftowych?
Czy do wstawienia drzwi loftowych powinniśmy skorzystać z oferty profesjonalnej firmy wykonawczej, czy raczej spróbować swoich sił? Jest to kwestia bardzo subiektywna. Decyzja zależy m.in. od naszych umiejętności i możliwości finansowych. Bez względu na jaką opcje postawimy, każda instalacja powinna opierać się na dokładnych pomiarach. Ogromne znaczenie ma grubość podłogi czy tynku. Podstawą jest wycięcie prostego otworu, dbając przede wszystkim o równe krawędzie. Przed montażem należy także przeanalizować rodzaj ścian znajdujących się w mieszkaniu. Te gipsowo-kartonowe, w przeciwieństwie do murowanych, będą wymagały wzmocnień. Sprawa ma się podobnie w przypadku podwieszanych sufitów oraz nadproży. W samodzielnym montażu niezwykle przydatna będzie dołączona przez producenta instrukcja. Należy pamiętać również o precyzyjnym wypoziomowaniu i solidnym przytwierdzeniu prowadnic czy zawiasów. Właściwe zamocowanie drzwi gwarantuje nie tylko funkcjonalność, ale też wzbogacenie wnętrza o element świetnie oddający charakter stylu loftowego.