Tuje to iglaki, które bardzo często znajdują się w naszych ogrodach. Nie tylko pięknie wyglądają jako drzewa dekoracyjne, ale również chętnie wykorzystywane są jako iglaki, które sadzimy w pobliżu ogrodzenia. Kiedy sadzić tuje i jak je pielęgnować, by rosły zdrowo?
Kiedy sadzić tuje i jak wybrać najlepsze miejsce?
Tuje to rośliny, które są bardzo wytrzymałe, dlatego idealnie nadają się dla początkujących ogrodników. Są to rośliny, które najczęściej wykorzystywane są do tworzenia pięknych żywopłotów. Nie tylko rosną wysokie, ale są również gęste. Oczywiście, gdy będą prawidłowo pielęgnowane.
Tuje, których bryła korzeniowa znajduje się w donicy z ziemią można sadzić od wiosny do jesieni, czyli przez cały okres wzrostu. Inaczej postępujemy z roślinami, które zostały wykopane ze szkółki i mają bryłę korzeniową osłoniętą jutą lub ich bryła korzeniowa nie jest w żaden sposób zabezpieczona. Takie żywotniki sadzimy wczesną wiosną. Bardzo ważne jest, by na gałązkach nie zaczęły pojawiać się pierwsze pąki.
Koniecznie trzeba pamiętać, by tui nie sadzić później niż do końca października. Roślina musi mieć czas, by jeszcze przed nadejściem zimy wytworzyć nowe korzenie.
Tuje nie są roślinami, które są wymagające. Warto jednak wiedzieć, że najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych.
Jak sadzić tuje?
Błędem, który często popełniają początkujący ogrodnicy jest zbyt gęste sadzenie roślin. Dzięki temu już od pierwszych dni szpaler tui wygląda pięknie, ale trzeba liczyć się z tym, że rośliny nie będą miały miejsca, by się rozrastać i w krótkim czasie trzeba będzie je przesadzić.
Tuje szmaragdowe sadzimy w odległości 50 – 60 cm od siebie. Tuje brabanty powinny mieć więcej przestrzeni. 70 – 80 cm to minimalna odległość. Koniecznie trzeba również zachować odległość od płotu, gdyż rośliny, które będą zbyt blisko ogrodzenia będą kładły gałęzie na płocie. Warto posadzić tuje nie mniej niż 50 cm od granicy.
Jak pielęgnować tuje po posadzeniu?
Bardzo ważnym elementem pielęgnacji jest podlewanie. W pierwszym roku należy zapewnić roślinie wystarczający dostęp do wody. W przeciwnym razie drzewko zacznie brązowieć.
Tuje należy podlewać obficie, ale nie codziennie. W chłodniejsze lato można podlewać nawet raz w tygodniu. W trakcie podlewania należy unikać moczenia gałęzi, które źle znoszą wilgoć.
Bardzo ważne jest podlanie rośliny przed zimą. Około października należy zasilić tuje wodą oraz obłożyć korą, co pozwoli na dłużej zatrzymać wilgoć. Przed zimą należy również nawieść tuje, by lepiej zniosły okres wegetacji. Ważne, by nawóz był bogaty w fosfor i potas.